HUATEC GROUP CORPORATION
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Place of Origin : Beijing
Brand Name : HUATEC
Model Number : 300HRSS-150
MOQ : 1pcs
Packaging Details : Standard export package
Delivery Time : 1-4days
Payment Terms : T/T, Paypal, Western Union
Certification : ISO, CE, GOST
Supply Ability : 500pcs per month
Contact Now
Features
* Test force closed-loop control
* Automatic tracking and testing, no test error caused by deformation of frame and workpiece
* High accuracy optical grating displacement measuring system
* Large test table, which is suitable for testing of abnormal shape and heavy workpieces
* The first test is effective
* RS232 data interface (optional)
* Upper-computer is optional (equipped with special software)
* Precision conforms to GB/T 230.2, ISO 6508-2 and ASTM E18
Specifications
 Test force: Rockwell 588.4, 980.7, 1471N (60, 100, 150kgf)
 Superficial Rockwell 147.1, 294.2, 441.3N (15, 30, 45kgf)
 Measuring scale:  HRA, HRB, HRC, HRN, HRT  (Scales of F, G are optional)
 Unit of display: 0.1HR
 Moving range of measuring head: 50mm
 Output: built-in RS232 interface
 Max. height of test piece: 300mm
 Depth of throat: 150mm
 Dimensions: 1000 x 600 x 450mm
 Power supply: 220V AC or 110V AC, 50 or 60Hz